Jump to content

Welcome to retrovisions.gr

Καλώς ήρθατε στο retrovisions.gr forum.Για να μπορέσετε να δημιουργήσετε τα δικά σας θέματα,να απαντήσετε σε θέματα,όπως και να κατεβάσετε αρχεία από το φόρουμ,θα πρέπει να κάνετε μια εγγραφή και να γίνετε μέλος.Η εγγραφή πραγματοποιείται πολύ εύκολα και γρήγορα κλικάροντας στο πλήκτρο εγγραφή,η κλικάροντας εδώ και ακολουθώντας τις οδηγίες εγγραφής.Επίσης παράλληλα με την εγγραφή σας μπορείτε να μας ακολουθήσετε και στο facebook...Ελάτε μαζί μας στην ολοένα αυξανόμενη κοινότητα του retrovisions.gr

Flashlights.. η αλλιως.. "Φακοί"!

5 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1 Αποσυνδεμενος   phil_vr

New collector

• Members
  • Pip
  • 216 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑθηνα

Καταχωρήθηκε 21 December 2010 - 12:40 AM

Ποιος αραγε δεν εχει βρεθει στην ασχημη θεση του να βρισκεται σαββατοβραδο μετα απο μια κουραστικη εβδομαδα εργασιας, και πανω που εχει βαλει την αγαπημενη του ταινια, και εχει στο αριστερο χερι αναψυκτικο σε τεραστιο ποτηρι, και στο δεξι χερι σακουλαρα με πατατακια.. τσαφ.. διακοπη ρευματος! Ειδες η ΔΕΗ?!! Στην περιπτωση μας δεν ειδες, απλα "την εκατσες"! Καθως οι διακοπες ρευματος μπορουν να διαρκεσουν απο ωρα εως μερες, το να ψαχνεις απο τοιχο σε τοιχο το πως να κινηθεις στο ιδιο σου το σπιτι δεν ειναι διολου ευχαριστη εμπειρια, ιδιαιτερα σε οποιον δεν εχει προνοησει να εχει μερικα εφεδρικα φωτα, κοινως τους Φακους που αλλοι τους θεωρουν οτι ειναι για προσκοπους μονο, αλλοι οτι μονο στρατιωτικοι τους χρειαζονται και γενικα οσοι πολυασχολουνται με την φυση καθως ειναι πρωταρχικο αναγκαιο "εργαλειο" σε οσους αρεσει το camping.

Καταχώρηση εικόνας

Αυτη ειναι η μικρη μου συλλογη απο φακους που χρησιμοποιω στο σπιτι, στο αυτοκινητο και στην δουλεια. Βεβαια δεν ειναι ολοκληρη καθως μονο στο αυτοκινητο εχω αλλους 8 περιπου, που ποικιλουν απο mini Maglite's μεχρι rechargeable προβολεις. Γνωμικο μου το "one (dozen!) is not enough". Τους περισσοτερους τους εχω απλα για συλλογη. Απο θεμα συλλογης, φανταζομαι οτι αν σε εμενα η συλλογη γραμματοσημων δεν μου λεει τιποτα, ετσι σε καποιον εκτος του "σπορ" (!) σιγουρα θα απορει με τον αριθμο που κατεχω, και ιδιαιτερα απο τους Maglite. Απλα λατρευω τον αριστο σχεδιασμο τους και την ποιοτητα κατασκευης τους και την ποικιλια των χρωματων τους που ειναι κυριολεκτικα ανεξαντλητη. Αν και σε αποδοση ειναι απλα μια κλαση παραπανω απο τους κοινοτυπους φθηνους φακους , ειναι μια χαρα για γενικη ημερησια χρηση αν και δεν ενδεικνυνται για περιβαλλον εργασιας (αν και εχω διαμορφωμενους αρκετους για την δουλεια που εχουν δεκαπλασια ισχυ με powerchip LED λαμπες και αυξημενη διαρκεια των μπαταριων τους). Για bulletproof και τερατα αξιοπιστιας, εχω την παρεα των Surefire τα οποια ειναι οτι καλυτερο μπορει να αγορασει καποιος. Τα μοντελα τους ποικιλουν απο 40$ και φτανουν εως αρκετες εκαντονταδες, μιας και η Surefire κατασκευαζει και τους φακους που προσαπτονται σε οπλα, τοσο της αστυνομιας οσο και του στρατου. Αδυναμο σημειο τους ειναι οτι χρησιμοποιουν τις πανακριβες CR123 Lithium μπαταριες (οπως αυτες που εχουν τα φωτογραφεια) αν και η surefire παραγει και kit για rechargeable στα περισσοτερα μοντελα της (οπως στο στυλ του 8X που βρισκεται στην φωτο πανω στο κεντρο). Ομως κυριολεκτικα κανουν την νυχτα μερα και αξιζουν με το παραπανω το καθε κοστος. Για κατι ενδιαμεσο εχω για καθε χρηση τους Dorcy που με τις νεες προσθηκες LED λαμπων, εχουν ιδιαιτερη αξιοπιστια και διαρκεια μπαταριας.

Λογικες ερωτησεις:

-Αν τους χρησιμοποιω ολους? Οχι.. πολλοι απλα εχουν ανοιχθει για επιβεβαιωση λειτουργιας και δεν χρησιμοποιηθηκαν ξανα..

-Αν θα αυξησω την συλλογη? Σιγουρα!

#2 Συνδεμενος   akmakas

Forever young

• admin
  • 11,960 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 24 February 2009 - 08:49 PM

Ρε φίλε με άφησες άφωνο....πραγματικά δεν περίμενα να συλλέγεις φακούς..ΚΑ.ΤΑ.ΠΛΗ.ΚΤΙ.ΚΗ συλλογή Phil!!Τώρα μου θύμισες ένα φίλο μου που έχει ένα φακόπραγματικά πολύ δυνατό..πέρνει κάποιες συγκεκριμένες λάμπες..Είναι τόσο δυνατός που είναι αδύνατον να κοιτάξεις την λάμπα όταν δουλεύει..Να σου δώσω να καταλάβεις η δύναμη του φωτός μοιάζει με δυνατό φλάσ....Η τιμή του αρκετά τσουχτερή γύρω στα 300 ευρώ αν θυμάμαι καλά,ενώ το μέγεθος του φακού πολύ μικρό...

Καταχώρηση εικόνας

Οι μεγάλοι άνθρωποι μιλούν για μεγάλα πράγματα.

Οι μεσαίοι άνθρωποι μιλούν για διάφορα πράγματα.

Οι μικροί άνθρωποι μιλούν για τους άλλους ανθρώπους.

#3 Αποσυνδεμενος   keropi

retrovisional

• Members
  • PipPipPipPip
  • 1,358 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΙωάννινα

Καταχωρήθηκε 25 February 2009 - 12:27 AM

βήμα πρώτο: δένουμε με σελοτέιπ όλους τους φακούς μαζί
βήμα δεύτερο: κολλάμε το "πακέτο" στο αυτοκίνητο
βήμα τρίτο: πάμε για κυνήγι λαγών
[......]
τελικό βήμα: καλή μας όρεξη!

cheers cheers cheers cheers cheers

#4 Turrican

• Guests

Καταχωρήθηκε 25 February 2009 - 05:36 AM

Απίστευτος!!! Εξαιρετικός!! Πραγματικά το χάρηκα αυτό το αφιέρωμα - άρθρο!! Allright

#5 Αποσυνδεμενος   phil_vr

New collector

• Members
  • Pip
  • 216 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑθηνα

Καταχωρήθηκε 25 February 2009 - 06:52 AM

Thanks παιδια.. Ειναι πραγματικα απιστευτο το ποσο "στα χαμενα" μπορει να βρεθει καποιος απο την μια μερα στην αλλη σε μια απροοπτη διακοπη ρευματος. Εκει που θα ψαχνει και δεν θα βρισκει κατι τοσο απλο απλα και μονο επειδη "δεν πηγε το μυαλο του" οτι θα το χρειαζοταν. Προσωπικα πιστευω πως καθε δωματιο θα πρεπει να εχει απο ενα Φακο, σε καποιο συρταρι η ντουλαπι η οπου αλλου βολευει τελος παντων.

Δεν χρειαζεται καποιος να παρει τον πιο ακριβο που θα βρει, η να παραμυθιαστει με μαρκες και αποδοση. Ακομα και ο πιο απλος φακος του 1euro στο απολυτο σκοταδι ειναι σωτηριος. Απλα να αποφυγει καποιος να παρει τους shaker φακους, που εχουν βγει τωρα τελευταια χωρις μπαταριες. Λειτουργουν ενταξει αλλα μονο για λιγο, καθως εχουν μικρη επαναφορτιζομενη μπαταριουλα που παιρνει charge απο την κινηση του μεταλικου δακτυλιου πανω στο πηνιο που εχουν μεσα στο κελυφος τους. Ειναι οκ, αλλα μετα απο χρηση και μικρο χρονικο διαστημα δεν θα κρατανε ουτε 5 λεπτα αναμενοι.

Τι θα προτεινα σε καποιον ενδιαφερομενο? Την αγορα ενος Maglite 2C φακου. Ισως ειναι λιγο τσιμπημενες οι τιμες τους στην Ελλαδα, αλλα ειναι φακος που θα αντεξει την καθε βαναυση χρηση, και εχει το ιδιαιτερο χαρακτηριστικο οτι ειναι απο τους λιγες μαρκες που βγαζουν φακους για τις μπαταριες τυπου C. Τι το σημαντικο με αυτο? Δεδομενου οτι ολοι σε μια εκτακτη κατασταση θα χρησιμοποιησουν οτι φακους βρουν μπροστα τους, το μονο που θα βρουν σε καταστηματα, μαρκετ κλπ θα ειναι για μπαταριες τυπου AAA, AA και D. Ετσι το καλαθι με τις C μπαταριες μενει παντα αθικτο εφοσον δεν εχει κανενας φακο που να τις χρησιμοποιει, οποτε παντα θα βρισκετε μπαταριες διαθεσιμες και σε τρομερα μεγαλες ποσοτητες! Επισης ενα ακομα hint, ειναι οτι σε εναν 3D Maglite να στριμωξετε 4C μπαταριες (ισα ισα που θα κλεισει το καπακι του μπαταριοθαλαμου, αλλα ολα θα χωρεσουν!) και να χρησιμοποιησετε μια Led λαμπα η μια λαμπα των 4D φακων - συνηθως 6-7.5V). Eτσι θα χρησιμοποιειτε τις καπως φθηνοτερες αλλα κατα πολυ ευκολοτερα στο να βρεθουν C μπαταριες, και θα εχετε ενα μικροτερο φακο σε μεγεθος με ιδια αποδοση σαν τον μεγαλο 4D που απο εκει και πανω ξεφευγει το μεγεθος του αρκετα για λογικη χρηση. Αλλα για double feature σαν ροπαλο στο αμαξι ειναι παντα ευπροσδεκτο!

Απλα μια μικρη επισημανση.. η αγορα ενος καλου φακου, μπορει να οδηγησει και σε δευτερο.. κ.ο.κ.... Smile Ειναι πολυ καλο σπορ και υπαρχουν πολλα μυστικα για κατι που ο περισσοτερος κοσμος απλα αγνοει η δεν ενδιαφερθηκε ποτε να μαθει.

#6 Αποσυνδεμενος   lv8bit

power retrovisionary

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,372 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑθήνα

Καταχωρήθηκε 25 February 2009 - 07:32 AM

Πολύ ωραία συλλογή και πολύ καλές οι συμβουλές σου φίλε phil_vr cheers Allright
Και εγώ έχω ένα φακό (μικρό ή μεγάλο) σε κάθε δωμάτιο....
Αν και στην δικιά μου περιοχή είναι συχνές οι διακοπές! Smile
Φαντάσου να φορτώνεις robocop στον spectrum και να κόβεται το ρεύμα το τελευταίο λεπτό....
Στο UPS συνδέω και τον ΖΧ για ασφάλεια.... Laughing Laughing

Πίσω στην ενότητα Άλλα αντικείμενα

1 Χρήστες(s) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες